Jak skompilować Qt5?

Matthew @ 2012-05-25 — Kategorie: Kurs Qt, Qt

Kompilacja Qt, szczególnie jeżeli w grę wchodzi dodanie do niego WebKita czy kompilacja wersji rozwojowych nigdy nie była łatwa. Jednym się udawało, innym wyskakiwały magiczne błędy których nikt nie potrafił rozwiązać. Ponieważ udało mi się wreszcie zmusić źródła Qt do wytworzenia binarek podzielę się z wami tym (banalnie łatwym) sposobem. Tym bardziej możecie być zainteresowani jak to zrobić, gdyż następne części kursu Qt będą oparte właśnie o Qt5.

Źródła Qt pobierzemy z oficjalnego repozytorium:

Wchodzimy do folderu ze „źródłami” i inicjując nasze lokalne repozytorium pobieramy faktyczne źródła (wcześniejsze były tylko podstawą do pobrania całej reszty):

Żeby nie pobierać źródeł WebKita można dodać parametr –no-webkit. Teraz wystarczy zbudować projekt (najlepiej wykorzystać do tego kompilator który wspiera C++11, jak np. g++ 4.7):

Trochę to potrwa, kto chce szybciej powinien zmodyfikować skrypt qt5_tool (jest napisany w Perlu) i do wywołania [cc inline=’true’]make[/cc] dodać żądanie kompilacji przy pomocy wielu rdzeni. Sama kompilacja trwa około 15-20 minut dla 4 rdzeni (procesor to Core i5 2500K).

Gdy już jest po wszystkim wystarczy odpalić QtCreatora (w wersji 2.5), wejść w Narzędzia -> Opcje -> Budowanie i uruchamianie -> Wersje Qt i nacisnąć przycisk Dodaj…. Teraz należy poszukać qmake który powinien się znajdować w ./qtbase/bin/. Jeżeli w oknie wyboru pliku nic nie widzisz, to skasuj zawartość filtra typu pliku (pole tekstowe na samym dole, powinno być wypełnione tekstem „qmake”). Po tym wszystkim można już budować projekty z wykorzystaniem Qt5, wybierając odpowiednią wersję przy zakładaniu projektu.

Dodatkowo jeżeli chcemy jeszcze skorzystać z dobrodziejstw C++11, do pliku *.pro należy dodać taką linię (dla g++, Visual C++ powinien C++11 obsługiwać out of the box):

Komentarze:

Pingback: Przegląd prasy 9/2012 | KDEFamily

Kiedy kontynuujesz pisanie kursu QT?

@kubawal: jak zaliczę jeden przedmiot na uczelni (w najbliższy poniedziałek), zrobię nowy wygląd bloga (tydzień albo dwa) a potem zobaczę co bardziej będzie mi się chciało: pisać mgr czy pisać kursy. Chociaż na pewno przy oficjalnym wydaniu Qt 5 jakiś wpis się pojawi.

Hey, czy jest jakis wiekszy problem przy kompilowaniu qt pod rozne platformy?
Musze zrobic jeden projekt, pod windowsa i linuxa.
Bede uzywal gcc i mingw32, masz jakies doswiadczenia z tym?

Dodaj komentarz:

 

Subscribe without commenting