GTalk i jabber/xmpp w tej samej domenie

Matthew @ 2011-11-01 — Kategorie: Śmietnik

Drążyłem ostatnio temat co by tu zrobić, żeby mieć usługi Google które zależą bezpośrednio od GTalka (Google+ i Android), jednocześnie nie zamieniając swojego aktualnego konta Jabbera na prywatnym serwerze (z własną domeną) na ułomnego pseudo-jabbera (aka GTalk). Po kilku dłuższych marudzeniach dlaczego to Google jest takie ułomne i zamiast postawić normalny serwer jabbera (ew. dorzucić kilka ficzerów i zakazów) daje nam coś co się nie nadaje do użytku, wpadłem wreszcie na rozwiązanie. :D

Nie jest to może najlepsze rozwiązanie i opiera się na podejściu do pewnej technologii od drugiej (żeby nie powiedzieć dupy) strony – czyli hacku, ale na razie wydaje się że działa. Jak wszyscy wiemy samotnie działający serwer jabbera we własnej domenie działa (przeważnie) bardzo dobrze. Gdy użytkownik Google Apps stwierdzi że fajnie by było mieć Google+ podpięte pod to samo konto co poczta/reader/inne bzdety to już zaczyna się problem. To jednak można by jeszcze przeżyć bo ani G+ taki popularny ani używanie go z normalnego konta Googlowego takie problematyczne nie jest. Ot tylko trzeba się więcej naklikać w celu przełączenia między kontami. Gorzej jak już ktoś sobie wymyśli że chce mieć jednocześnie telefon z Androidem i (nie daj Boże/Allahu/Jahwe/Wielki Potworze Spagetti/etc) synchronizować kalendarz i kontakty. O ile synchronizacja między telefonem a PC to banał (w końcu zadbało o to Google) o tyle między jednym kontem Google a drugim to już mały cierń w stopie.

Celem szukania rozwiązania zacząłem się zastanawiać czemu przestaję siada komunikacja między GTalkowcami a moim serwerem gdy włączę GTalka w swoim Google Apps… ok, nie zastanawiałem się, każde dziecko wie że Google woli zajmować się swoimi serwerami niż przejmować się jakimiś rekordami SRV. Tylko dlaczego mimo tego działa chat w GMailu? Chciałem ściągnąć GTalka żeby zobaczyć czy uda mi się połączyć jednocześnie z jabberem, ale że leniwy byłem to postanowiłem pójść na skróty:

To jest sposób w jaki Google chce abyśmy dodawali swoje konta GTalkowe w Psi. Dokładnie w taki sam sposób mam ustawione swoje normalne konto jabberowe (tylko z innym adresem serwera). O dziwo wydaje się działać. Dlaczego? Komunikator nie wysyła żądania na serwer matthew.org.pl tylko właśnie na ten wpisany w konfiguracji. Dzięki temu w zależności od sieci (normalnej czy Googlowej) zapytania lądują na dwóch różnych serwerach. Ignorancja Google również ułatwia sprawę (na ile ułatwieniem jest że trzeba się w takie coś bawić).

Mam tylko nadzieję że za jakiś czas Google pójdzie po rozum do głowy i zrobią porządek z GTalkiem przynajmniej na tyle, żeby dało się normalnie go używać jako jabbera (czyli przynajmniej poprawa autoryzacji i dostarczanie offline). Swoją drogą zna może ktoś kogoś w Google i mógłby się zapytać jak oni zapatrują się na moje obejście ułomności ich GTalka?

Komentarze:

w sumie mi w gtalku głównie przeszkadza to że jak ktoś wyślę mi coś offline i klikne to w gmailu to już do klienta jabbera nie zostanie to wysłane, ale generalnie zwykle odpalam klienta zanim odpalam gmaila.

@XANi: mi niestety bardzo dużo rzeczy przeszkadza w GTalku, ale jest jak jest i trzeba sobie z tym radzić. Może by było lepiej gdyby Google za mocno nie chciało integracji GTalka. Zarówno G+ działa bez niego (sprawdzałem przy pierwszym wyłączeniu jak GTalk już nie działał a G+ jeszcze działał) jak i Android w którym mogliby zastąpić ściąganie oprogramowania z marketu po xmpp czymś innym.

GTalka w GMailu załatwiłem tak że całkiem się z niego wylogowałem tam, więc mam zachowaną historię na poczcie, ale jednocześnie ciągle nie pojawia mi się okienko rozmowy na poczcie.

Też jestem permanentnie wylogowany, zarówno na telefonie jak i w gmailu. Z drugiej strony gtalk spopularyzował xmpp, nie jest to coś uzywane tylko przez geeków tak jak kiedyś.

Google pewnie ma w swoich serwerach ifa któr sprawdza „jeżeli mamy w domenie X zarejestrowanego gtalka to nie routuj wiadomości na zewnątrz” (co zresztą ma sens).
Google nie chce żebyśmy dodawali konta w podany sposób, google chce żebym mieli rekordy SRV poprawne (bo 2 kompletnie rozdzielne serwery xmpp dla jednej sieci to bezsens i nie jest supportowane przez protokół).

Dodaj komentarz:

 

Subscribe without commenting