Jogger vs WordPress (z własnych hostingiem)

Matthew @ 2010-06-15 — Kategorie: Miniblog, Śmietnik

Już od jakiegoś czasu prowadzę bloga na WordPressie (na własnym hostingu). Więc czas na małe podsumowanie.

Biorąc pod uwagę moje oczekiwania sprzed przeprowadzki, dużo się nie pomyliłem. Chociaż WordPress nie spełnia oczekiwań, które w nim pokładałem. Część z nich może wynikać z lenistwa oraz większej automatyzacji, niż to miało miejsce w przypadku Joggera. Nie wiem, jak powinienem zrobić to porównanie, więc chyba po prostu wymienię różnice na plus i na minus (względem Joggera):

 • brak upierdliwego admina, który mówi mi o czym mogę pisać a o czym nie oraz to kto może komentować moje wpisy
 • więcej miejsca na własne śmieci (własny hosting jest jednak cudowny w porównaniu do podejścia jogger + dropbox dla plików)
 • wygodny upload obrazków oraz ich umieszczania w wpisie
 • większe możliwości rozbudowy oraz dostosowania wszystkiego do własnych potrzeb
 • ochrona przed spamem (również polskim)
 • wtyczki!
 • masa motywów, dopracowanie obecnego zajęło pół godziny, zamiast całego dnia portowania
 • możliwość dowolnego ustawienia daty wpisu

Minusy:

 • edytor HTML to jakaś kpina, do czystego edytora HTML dużo mu brakuje (stara się być mądrzejszy ode mnie, szczególnie w Enterach i tagach <p></p>
 • mimo wszystko znacznie więcej spamu (głównie zagranicznego, ale odpowiednie wtyczki i jest po sprawie)
 • brak bota jabberowego, który by powiadamiał mnie i użytkowników o nowych wpisach/komentarzach (to boli najbardziej, mimo wszystko powiadamianie via e-mail jest słabe)
 • nie wszystko da się łatwo zrobić (nadal nie mogę wrzucić własnego linka w menu u góry)
 • brak społeczności (chociaż ostatnio mam wrażenie, że więcej ludzi mi teraz komentuje wpisy, niż przed wyjściem z Joggera)
 • a za brakiem społeczności – mniejsza liczba odwiedzin (jakaś 1/5 gdy coś piszę, przy braku wpisów – brak strat)
 • przez to, że dopasowanie joggera wymagało grzebania się w kodzie, niektóre rzeczy przychodziły łatwiej
 • wygodniejsze wstawianie kodu… chociaż obecne też ujdzie

Mimo tych wszystkich minusów nie czuję się źle z powodu porzucenia joggera. Co prawda nad paroma rzeczami trzeba popracować, ale może w niedalekiej przyszłości uda mi się je zmienić (szczególnie powiadamianie przez jabbera). Jednak nie namawiałbym osób, które dobrze się czują na Joggerze. Z drugiej strony, warto by było połączyć zalety Joggera i WordPressa.

Komentarze:

Widziałem jakieś pluginy do jabbera, ale jako osoba mało obeznana w tym temacie, nie udało mi się ich zmusić do działania. Może tobie jako ex Joggerowca uda się je uruchomić?

I widzę, że nie da też się wysłać pustego komentarza do obserwowania komentarzy. :S

^^ To się da akurat objeść rozszerzając wtyczkę „Subscribe To Comments” o dodatek „Subscribe to Comments Now!”, lub edytując szablon i dodając tą samą funkcję z STC.

Dodałem powiadomienia bez dodawania komentarzy. Co do powiadamia przez jabbera to będę musiał napisać własną wtyczkę do tego, coś koło wakacji. Pewnie skończy się na przerobieniu wtyczek „Subcribe To Comments (Now!)” i dodaniu im (albo w ogóle zamienieniu powiadomień przez e-mail na powiadomienia przez jabbera) odpowiednich mechanizmów. Niestety, bez osobnego bota raczej nie ma szans na zbliżeniu się do funkcjonalności joggera. Chociaż nie wydaje się być to specjalnie trudne do zrealizowania (większym problemem byłoby marudzenie Hawkowi i Umarze, żeby mi pozwolili tego bota postawić). Przydałaby się też osoba, która zna się na php i wordpressie, żeby zajęła się tym od strony wp. Ja jednak nie pałam miłością do grzebania w kodzie stron. ;P

A w sprawie HTML-a warto by się zainteresować np. http://www.kde.org/applications/internet/blogilo/
lub czymś w ten kolor?

@Paul Mc: nie, żadnych dodatkowych aplikacji, przeglądarka wystarczy. Najwyżej poszukam jakiegoś plugina czy coś w ten deseń. Z resztą mam już dość dodatkowych aplikacji z KDE, bo (poza nielicznymi wyjątkami) są po prostu beznadziejne.

A próbowałeś któraś z Jabberowych wtyczek do WordPressa? Ja próbowałem zmusić do działania http://wordpress.org/extend/plugins/jabber-feed/, ale z tego co teraz widzę to się zaktualizowały niedawno XMPP Enabled i XMPP sender. I będzie trzeba któregoś obadać.

A jako miniblog działa Alkivia SidePosts, które zamienia jakaś kategorie na minibloga. I powinno się dać zrobić tym kilka miniblogów.

Adam Kaliszczak @ 27 sierpnia 2011 o 18:18:

Do powiadamiania admina o nowych komentarzach powstało ostatnio genialne rozszerzenie do Chrome: http://commentify.info (na stronce filmik z przykładem działania) :D Nie wyobrażam sobie niczego wygodniejszego!!

Pozdro!!

Dzięki za przybliżenie możliwości Jogger wszystkich plus i minus, sam używam WordPress na swoim serwerze i myślę że jest to jedno z najlepszych rozwiązań choć nie znam wszystkich systemów do blogowania.

Dodaj komentarz:

 

Subscribe without commenting