Relacja z infoShare 2009 – dzień drugi

Matthew @ 2009-05-29 — Kategorie: IT, Konferencja infoShare, Techblog

Dzisiaj drugi (i ostatni) dzień konferencji infoShare 2009. Pierwszym z wykładów dzisiejszego dnia była prezentacja pana Wojciecha Wiewiórowskiego na temat eGoverment w Polsce. Mimo obaw prezentacja okazałą się bardzo interesująca. Prelegent przedstawił przykłady tworzenia polskiego prawa pozwalającego na tworzenie eGoverment w Polsce. Porównał również stan Polski do Korei Południowej, w której to relacja obywatel – administracja ma charakter biznesowy, przez co obywatele płacą za obsługę internetową. Został również uchylony rąbek tajemnicy pracy nad składaniem pit-37 przez internet i dlaczego mamy możliwość składania go tylko na login i hasło zamiast podpisu cyfrowego.

Następną prezentacją przeprowadził pan Maciej Gałecki o marketingu w internecie oraz co robić żeby nie być pomijanym przez wyszukiwarki. Mimo że większość informacji jest praktycznie każdemu webmasterowi znana (choć pojawiły się takie, na które niektórzy mogą nie zwracać uwagi), zostały one podane w ciekawej i przystępnej formie. Zaprezentowane zostały metody, dzięki którym możemy lepiej zaprezentować nasz produkt w internecie i będzie on lepiej widoczny dla potencjalnych klientów.

Po przerwie na kawę odbyła się najdłuższa prezentacja dzisiejszego dnia, o łamaniu zabezpieczeń urządzeń elektromechanicznych, w której Piotr Konieczny opowiadał o doświadczeniach swojego przyjaciela Ryśka. Po zapoznaniu się z tym wykładem nie mam innego wyboru jak tylko napisać o nim w samych superlatywach (i modlić się o stan mojego konta bankowego oraz niespotkanie fanów Legii ;)). Zaprezentowane zostały różne metody włamywania się, sposoby zabezpieczania się (np. jak zabezpieczyć drzwi żeby nikt ich nie otworzył) oraz efekty tych działań. Podczas prezentacji prelegent pokazywał różne dane które wyciekły do sieci. Miło było podczas tego zobaczyć favicon własnego (oraz Zala) bloga w tabach Opery (niestety niska jakość):

Co czyta w internecie Piotr Konieczny?

Miło się dowiedzieć, że to co się pisze czyta (albo przynajmniej służy do zapychania miejsca w przeglądarce ;)) ktoś tak znany. Żałuję że po wykładzie nie było więcej czasu porozmawiać z Piotrem. Mam nadzieję że w przyszłości będzie możliwość ponownego spotkania się na dłuższą rozmowę. :)

Po przerwie obiadowej odbył się wykład o bezpieczeństwie wirtualizacji przeprowadzony przez pana Michała Jarskiego. Niestety, moim zdaniem, była to najsłabsza prezentacja dzisiejszego dnia. Pan Michał pracuje w firmie Check Point Software Technologies, która współpracuje z VMware, przez co prezentacja miała trochę charakter reklamowy. Druga sprawa to brak czasu. Prelegent przyznał się, że z powodu ograniczonego czasu musiał skrócić prezentację do 50 slajdów, co daje mniej niż minutę na slajd. Jednak udało się po krótce przedstawić czym jest sama wirtualizacja, jej możliwości. Przytoczone zostały zagrożenia związane z wykorzystaniem wirtualizacji (jak np. problem z wykorzystaniem firewalli które w większości nie potrafią chronić sieci między samymi wirtualnymi maszynami

Przedostatnia prezentacja, pani Agnieszki Zielonka – Sujkowska, była o zarządzaniu własnym czasem. Prelegentka przeprowadziła test na publiczności, który pozwala określić jak postrzegamy czas. Test dowiódł tego co wiedziałem wcześniej, a mianowicie że jestem całkowicie pokręconą osobą. Mimo niemal idealnego podzielenia po połowie cech postrzegania czasu przez osoby które najlepiej radzą sobie z zarządzaniem czasem, całkowicie nie potrafię tego zrobić. ;] Jako ciekawosta został przytoczony fakt, że poświęcając 8 minut jednego dnia na planowanie, to następnego możemy zyskać nawet godzinę.

Ostatni wystąpił pan Paweł Bulanda, który zaprezentował prawy i mity o rekrutacji. Swoją prezentację skupił nie na pisaniu CV czy co mówić podczas własnej prezentacji, lecz na tym jak się zachowujemy podczas takiej rozmowy kwalifikacyjnej. Również podczas tej prezentacji był test, który miał na celu odpowiedzieć na pytanie jacy jesteśmy, jakie cechy temperamentu jesteśmy. Poszczególne cechy pokazane zostały przy okazji studenta, który przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej, dzięki swoim cechom zamiast na stanowisko o którym była rozmowa został zatrudniony w dziale windykacji. Podobno sprawdza się świetnie w nowej pracy. ;) Sam prowadzący wykazał się dużym poczuciem humoru, przez co co chwilę sala wybuchała śmiechem.

To byłoby tyle z tegorocznego infoShare. Materiały będzie można pobrać z tej strony. Teraz pozostaje czekać na przyszłoroczny infoShare i mieć nadzieję że będzie jeszcze lepszy.

Dodaj komentarz:

 

Subscribe without commenting