Relacja z infoShare 2009 – dzień pierwszy, część druga

Matthew @ 2009-05-28 — Kategorie: IT, Konferencja infoShare, Techblog

Po przerwie obiadowej (która trwała 15 minut, ponieważ wcześniejsze wykłady się przeciągnęły) odbyła się prelekcja pana Kamila Brzezińskiego z GG Network S.A. na temat tworzenia natywnych aplikacji mobilnych. Przedstawione zostały wady i zależy pisania aplikacji mobilnych, również w stosunku do aplikacji webowych (zabrakło mi porównania mobilnej i webowej wersji klienta gadu-gadu ;)). Po krótce były omówione platformy na które możemy wytwarzać oprogramowanie wraz z ich zaletami, wadami, możliwościami oraz problemami jakie możemy napotkać. Zaprezentowane zostały również formy dystrybucji takiego oprogramowania. Przy okazji odniosłem wrażenie, że prowadzący nispecjalnie lubi produkty firmy Apple, gdyż za każdym razem jak o nich wspominał podnosił mu się głos. Z jednej strony podobała mi się aktualność prezentacji (Ovi Store Nokii), jednak z drugiej strony muszę przyznać że stała na dość niskim poziomie merytorycznym. Mimo przeznaczenia na nią 1.5 godziny skończyła się po ledwo 40 (!!!) minutach. Prowadzący próbował się jeszcze ratować slajdami z innego wykładu nt. klienta Gadu-Gadu na iPhone’a. Co prawda nie mogłem na niej być z powodu zajęć(przy okazji pozdrowienia dla mojej kochanej grupy laboratoryjnej z sieci komputerowych), jednak z relacji kolegi Zala, była ona równie porywająca jak pierwsza część, więc niewiele straciłem.

Po przerwie na kawę wystąpił pan Krzysiek Kowalczyk z prelekcją na temat inwestowania w młode firmy, które wchodzą na rynek. Muszę przyznać że obok prezentacji WP była to najciekawsza prelekcja tego dnia, przeprowadzona fachowo i z humorem. W czasie jej trwania mogliśmy się dowiedzieć czym są startupy, jak mogą pozyskać pieniądze na swoją działalność, jak rozwija się rynek inwestycji w małe firmy w Polsce, Unii Europejskiej oraz w Stanach Zjednoczonych (i wbrew temu co można sądzić, Unia przegoniła Stany pod względem inwestowanych pieniędzy). Były również przykłady licznych, nieudanych, prób inwestowania w polskie startupy, ale również nadzieje wiązane z barcampami (spotkania startupów z inwestorami) oraz przyszłymi planami inwestycji. Wiedzieliście że Polska mimo że jest stawiana na najwyższych miejscach w których warto inwestować jest również krajem w którym inwestuje się najmniej w młode przedsięwzięcia?

Ostatnią prelekcję w dniu dzisiejszym był wykład o automatycznych sposobach poprawy jakości oprogramowania pani Patrycji Węgrzynowicz. Po krótce przedstawione zostały programy do tego służące (niestety tylko w oparciu o język Java), takie jak FindBug, JLint, D3, Pinet czy Fujaba. Ich wady i zalety oraz błędy przy którym mogą nam pomóc. Przy okazji potwierdza się prawo, że jak program robi coś dobrze, to robi to wolno. ;) Mimo że sama prezentacja nie była tak dobra jak poprzednia, to myślę że osoby zainteresowane tworzeniem oprogramowania powinni byli jej wysłuchać, tym bardziej że o istnieniu takich narzędzi wiedziało tylko kilka osób na sali.

To tyle z pierwszego dnia infoShare 2009. Mam nadzieję, że jutro czekają nas równie ciekawe wykłady, w tym, chyba, znanego wszystkim joggerowiczom Piotra Koniecznego o przełamywaniu zabezpieczeń urządzeń elektromechanicznych.

Dodaj komentarz:

 

Subscribe without commenting