fooaudio – foobarowy odtwarzacz muzyki

Matthew @ 2009-02-07 — Kategorie: fooaudio, Programowanie, Projekty, Qt, Techblog

Po niecałym tygodniu pracy nad kodem wreszcie mogę napisać coś więcej na temat projektu.

Z racji braku chęci współpracy wykazanych przez autora FooBar2000 wszystkie moduły odpowiadające za muzykę będzie trzeba (niestety) napisać samemu (albo wykorzystać obecnie dostępne kody aplikacji FLOSS). Ponieważ bez zgody autora nie można wykorzystać (fajnej) nazwy, więc wymyśliłem dla niego inną: fooaudio.

A teraz to na co większość (jasne… ;)) czekała. Adres do repozytorium:

git: git://github.com/pingwinek/fooaudio.git

Jednak nie nastawiajcie się na to, że coś ciekawego tam znajdziecie. Na razie jest tam tylko gotowy interfejs głównego okna. Czyli menu, toolbary (choć nie wszystkie) oraz zakładki (niestety przeciąganie ich nie działa tak jakbym tego chciał, ale przy okazji tworzenia własnego tabbara pewnie się to zmieni). Wersja Qt na której tworzyłem program to 4.4.3 z repozytoriów Debiana. Możliwe że na wcześniejszych z gałęzi 4.X też będzie działać, chociaż nie mam pewności.

Ci którzy po zobaczeniu kodu chcieliby się rzucić w wir pracy i słać swoje kody… się rozczarują. :) Repozytorium jest tylko do odczytu. Ci którzy chcą pomóc muszą się zgłosić bezpośrednio do mnie. Jednak nawet po włączeniu do projektu nie dostaną oni bezpośredniego dostępu do repo. Ma to zapobiec bałaganowi i co „ciekawszym” osobą chcącym urozmaicić mi dzień i podnieść ciśnienie.

A teraz trochę o planach na przyszłość. W najbliższym czasie priorytetem będzie dorobiebnie playlist do zakładek (oraz wszelakich funkcji do zarządzania nimi). Jak również wypełnianie menu gotowymi już funkcjami (typu dodaj listę, usuń listę, przesuń listę). Następnie klasa potrzebna do zarządzania ustawieniami oraz pozycjami kontrolek (niestety teraz za każdym uruchomieniem wygląda to tak samo, małe okienko które trzeba rozciągnąć). Następnym celem będzie system pluginów oraz proste okno konfiguracji (tylko niezbędne elementy do zarządzania pluginami oraz aplikacją). Później czeka najtrudniejsze zadanie. System obsługi dźwięku i formatów audio. Gdy zostanie to ukończone przynajmniej w minimalnym stopniu (jedno-dwa wyjścia audio i trzy formaty muzyczne (ogg, mp3 oraz flac) nastąpi etap dopieszczania aplikacji oraz zbliżania funkcjonalności do oryginalnego FooBara.

Na razie to tyle, spostrzeżenia, sugestie, błędy znalezione w programie można zostawiać w komentarzach (coś do zgłaszania błędów zostanie uruchomione później).

Komentarze:

Ok, to to ja mam takie pytanie. Czy ten projekt jeszcze żyje?

@jqa: projekt, z braku czasu który notorycznie kradnie mi uczelnia, projekt w uśpieniu. Z wakacjami powinno się coś ruszyć.

Dzięki za odpowiedź. Szkoda że śpi, bo to bardzo dobry pomysł, ale rozumiem. Pozdrawiam i życzę więcej wolnego czasu.

Dodaj komentarz:

 

Subscribe without commenting